Adataink biztonsága és megfelelő védelme
Adatainkat nagyon fontos megvédeni illetéktelen személyektől, mivel azzal bárki bármikor visszaélhet, vagy kellemetlen helyzetbe kerülhet, például amikor a rendszergazda elolvassa a hálózaton elhelyezett szövegfájlt, mely a főnök és a titkárnője között zajlott!
(Szabadideje jelentős részét ezzel és ehhez hasonló tevékenységekkel tölti!!!)
Nos, először pár szóban arról, hogy milyen adatokat kell védeni és kinek milyen jogosultságot kell adni bizonyos fájlokhoz. Általában a legnagyobb hibát azzal követik el az emberek, hogy annyi marad meg bennük, hogy jelszavainkat ne írjuk fel és… innentől kezdve már nem, hogy legyenek nehezen megjegyezhetők, ne legyen értelmes karakterlánc.
Néhány példa a következőkre:
- Bizalmas magánlevelezések/adatok legalább 8 karakter, mely nem értelmes szó tartalmaz számot, kisbetűt, nagybetűt! (pl ne legyen anna, mert 4mp alatt feltörik, majd hosszú-hosszú hónapokig azon mulatnak)
- Üzleti titkok legalább 11 karakter, kis- és nagybetű, szám, különleges karakterek
- Állami illetve Hivatali bizalmas információk 15 vagy több karakter, kis-és nagybetű, legalább 5 szám és különleges karakterek!
Aki nem tud kitalálni magának megfelelő jelszót annak egy kis segítség: jelszógenreáló! Az oldal teljesen magyar, fent megadjuk a jelszó hosszát, azt hogy milyen típusú karaktereket tartalmazzon, ezután rányomunk a jelszó generálása gombra és kimásoljuk a jelszavunkat. Ha gondoljuk le is ellenőrizhetjük rögtön.
Érdemes a jelszavunkat kinyomtatni 1 PÉLDÁNYT(!!!!!!), majd a céges széfben egy lezárt és aláírt borítékban tárolni a biztonság kedvéért, hátha történik velünk valami!
Ha valakit érdekelnek a különféle kódolási technikák, akkor az interneten számtalan változatát megtalálja a kódolási algoritmusoknak! Ilyenek például a Cézár korában használt Ceaser-kód, (meg a Cézár saláta…) még egy igen egyszerű elven működött… 2 ABC-t felírtak egymás fölé, majd az alsó ABC-t eltolták (mint én ezt az írást…), majd a rendes ABC betűit megnézték és az alatta lévő karakterrel helyettesítették és így kaptak egy igen kezdetleges kódolást. Aztán a második világháborúban használatos számítógépes kódolások, stb. De akit jobban érdekel a titkosítás története az a linken elolvashatja! Személyes kedvencem a ma használatos RSA! Nagyon sok helyen használják, mivel megfelelő karakter szám felett „szinte” feltörhetetlen (persze, amit le lehet kódolni azt fel is lehet törni, a számítástechnika már csak ilyen). Az alábbi linken a kialakulásáról, működéséről, fontosságáról olvashattok, majd a másik linken pedig a feltöréséről és a feltörés idejéről. Illetve itt egy internetes RSA titkosító program.
Egyelőre ennyit! Remélem segítségetekre lehettem! A következő cikkben majd a vezetékes és vezeték nélküli adatátviteli rendszerek figyeléséről. biztonságossá tételéről illetve feltöréséről lesz szó! Ha esetleg kérdésetek lenne, kommentben kérdezzetek vagy írjatok a következő e-mail címre: kopasztredamusz@gmail.com .
Ne feledjétek! Bármilyen információt is közöltök bárkivel bármilyen közegben, valaki MINDIG figyel! Nincs tökéletes biztonság! A gumóvszer is csak 99%-os!