Ezt is megértük wazze, hogy sztrájkolnak a szabad netért!
A Wikipedia, a Reddit és a BoingBoing "teljes elsötétítéssel" tiltakozik az USA kongresszusa elé kerülő kalózellenes törvény ellen. Az akciókhoz számos más oldal, köztük a Google is csatlakozott.
A Wikipedia és csatolt részei január 18-án reggel hat órától 24 órás elsötétítéssel tiltakoznak két sokat kritizált amerikai szerzői jogi törvény, a szerdán a kongresszus elé kerülő Stop Online Piracy Act (SOPA) és a szenátusi elfogadásra váró Protect IP Act (PIPA) ellen.
A Reddit által kezdeményezett akciót a szabadon szerkeszthető online enciklopédia mellett más népszerű weboldalak, köztük a BoingBoing, az Imgur és a Tucows is támogatja – ahogy a Google is: a keresőóriás egy angol nyelvű oldalán elhelyezett felhívással protestál a törvénytervezetek elfogadása ellen.
„Sok céghez, vállalkozóhoz és internetfelhasználóhoz hasonlóan mi is ellenezzük ezeket a törvényeket; vannak más, okos és célzott módjai a jogsértő külföldi oldalak bezáratásának, anélkül, hogy az internet cenzúrázására kérnék az amerikai vállalatokat” – írta közleményében a Google.
Az internetes sztrájkot szervező és koordináló jogvédő szervezet, a Fight for the Future adatai szerint eddig közel 12 ezer weboldal üzemeltetői csatlakoztak a demonstrációhoz.
A csigafasz blog nem tartozik közéjük, mi csak most este olvastuk a hírt, ugyanis napközben dolgozunk & nem jut el hozzánk mindenféle sztrájkolás híre!
A sztrájk hírére a törvény támogatói is megszólaltak, Chris Dodd, a Motion Picture Association of America (MPAA) elnöke kedden éles hangú nyilatkozatban bírálta az Internet Blackout Day névre keresztelt akciót. „Ez egy rendkívül felelőtlen lépés, amellyel (a résztvevő weboldalak) kárt okoznak azoknak az embereknek, akiknek szükségük van az általuk szolgáltatott információkra” – jelentette ki Dodd. Az MPAA elnöke szerint a sztrájkolók „visszaélnek a piaci helyzetükből következő szabadságukkal és hatalmukkal.”
Azt csak mi tesszük hozzá, hogy van ám könyvtár is, nem kell sírni, hogy nincs 1 napig Wikipédia brühühü...
A SOPA és a PIPA deklarált célja az, hogy lehetővé tegye az amerikai jogtulajdonosok számára, hogy az eddigieknél hatékonyabb eszközökkel küzdjenek a szellemi termékeket – köztük zenei anyagokat, videókat és más tartalmakat – illegálisan árusító és terjesztő külföldi weboldalak ellen. A SOPA január 18-án kerül az Egyesült Államok képviselőháza elé; a PIPA-t a szenátus tárgyalja.
A kritikusok szerint a vitatott törvények túl nagy hatalmat adnának a tartalom- és IP-tulajdonosok kezébe, akik így szinte teljesen szabadon, kötöttségek nélkül vegzálhatnák a jogsértőnek tartott weboldalak üzemeltetőit. Érvelésük szerint annak ellenére, hogy a szabályozás látszólag csak a külföldi „renegátokat” sújtja, elfogadásával a törvényesen működő amerikai site-ok is nehéz helyzetbe kerülnének: kénytelenek lennének költséges és haszontalan ellenőrzéseknek alávetni magukat, hogy megfeleljenek a szigorú előírásoknak.
A törvénytervezetek radikális ellenzői még tovább mennek: szerintük a SOPA és a PIPA ratifikálása az internet cenzúrázását és a szólásszabadság korlátozását is lehetővé tenné.
Innen üzenjük: szakadjanak meg!
(computerworld.hu nyomán)